Lyocell – czym tak naprawdę jest to włókno?

Czym tak naprawdę jest Lyocell znany bardziej jako Tencel?

Jest to wyjątkowy materiał – włókno celulozowe najnowszej generacji produkowane bez użycia toksycznych substancji. Jest to włókno sztuczne ale nie syntetyczne. Wbrew nazwie „sztuczne” powstaje z naturalnego składnika. Łączy zalety bawełny i wiskozy. Ma znakomite właściwości oddychające. Jego włókna w optymalnym stopniu pochłaniają wilgoć oraz regulują temperaturę, dzięki czemu lyocell nadaje się na każdą porę roku. Jest higieniczny, niezwykle wytrzymały, nie rozciąga się i nie kurczy w wodzie, łatwo się go farbuje. Nie powoduje uczuleń, nie jest atakowany przez grzyby bakterie ani mole.

Produkuje się go z celulozy drzewnej ale w odróżnieniu od produkcji wiskozy jego wytwarzanie jest w pełni ekologiczne. Przebiega w obecności wyłącznie organicznych substancji. Stosowany do rozpuszczenia celulozy n-tlenek n-metylomorfoliny (NMMO) jest nietoksyczny, bezpieczny i zostaje w 99% ponownie wykorzystany w procesie technologicznym. Odzież z lyocellu poddana kompostowaniu ulega biodegradacji w przeciągu 6 tygodni.

 

Koncern Schiesser będący świadomym producentem dbającym o ochronę środowiska chętnie wprowadza to włókno do produkcji swoich wyrobów. Wyjątkowe właściwości jakie posiada Lyocell sprawiają że przewyższa najlepszej jakości bawełnę. Wszystkim, którzy pragną sprawdzić to „na własnej skórze” polecamy model piżamy z najnowszej jesiennej kolekcji. Składa się z Lyocellu aż w 65%.