Kąpielówki z poliamidu czy poliestru?

Co wybrać?

Nadeszło w końcu długo oczekiwane lato. Znowu zaczęły się pojawiać wątpliwości – jakie kąpielówki wybrać? Liczy się nie tylko wygląd. Nasi klienci coraz częściej pytają o właściwości produktów, którymi są zainteresowani. Przyjrzyjmy się więc składowi materiałowemu oferty dostępnej na rynku.

W większości kąpielówek znajdziemy poliamid, poliester i elastan. Ten ostatni występuje w mniejszych ilościach i jest odpowiedzialny za elastyczność dzianiny. Im większy dodatek elastanu tym lepiej kąpielówki będą zachowywać swój pierwotny kształt.

Często słyszymy pytanie co jest lepsze kąpielówki z poliamidu czy poliestru? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Poliester używany  jest do produkcji szybkoschnących tkanin. Luźne szorty kąpielowe wykonane z takiej tkaniny nie przyjmują wody, są lekkie, przewiewne, błyskawicznie wysychają i na ogół się nie gniotą. Warto wiedzieć, że tkanina poliestrowa jest bardzo odporna na działanie promieni słonecznych i dłużej zachowuje swój kolor. Wadą jest gorsze dopasowanie do figury – tkanina nie jest elastyczna.

Dzianiny wykonane z poliamidu są grubsze niż tkaniny poliestrowe, są elastyczne i dobrze dostosowują się do figury. Wyroby z takich dzianin powinny mieć dodatek elastanu, który zagwarantuje trwałość formy. Łatwiej poddają się farbowaniu w procesie produkcji dlatego mają intensywniejsze kolory niż poliestrowe szorty. Wadą kąpielówek wykonanych z takich dzianin jest to, że dłużej schną i nie są odporne na promienie słoneczne. Jasne kolory mogą żółknąć a ciemne płowieć.

 

Bez względu na to, na jaki rodzaj kąpielówek decydują się klienci, warto za każdym razem podkreślać że trwałość wyrobów zależy od jakości użytych do produkcji materiałów i staranności wykończeń.